Niejednokrotnie ludzie (w tym rodzice) zastanawiają się, co odpowiada za zdrowe i mocne kości u dzieci? Odpowiedź jednak jest bardzo prosta: najlepszym źródłem siły i prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania naszego maleństwa jest odpowiednia dawka witaminy D.

Tej najczęściej szukać należy w diecie, która powinna być bogata w produkty rybne oraz mleczne. Aby nie dopuścić do niedoboru witaminy w organizmie, należy jeść często łososia, śledzia, tuńczyka oraz makrelę. Do tego warto pamiętać o mleku oraz przetworach mlecznych – tych nie powinno zabraknąć w codziennej diecie zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Witamina d dla dzieci jest o tyle ważna, że jej niedobór może powodować wiele opłakanych skutków. Odpowiada bowiem za odpowiednią budowę kości, za nerki, za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, serca oraz mięśni. Jej niedobór niesie ze sobą możliwość wystąpienia krzywicy u dzieci, łamliwość oraz rozmiękczenie kości oraz występowanie częstych stanów zapalnych skóry.

Jednak co ważne, jej nadmiar również może szkodzić. Spowoduje więc nudności, bóle głowy, brak apetytu oraz częste zmęczenie. Objawem niedawkowania witaminy może być także częste oddawanie moczu.

Oprócz odpowiedniego wzbogacenia diety, trzeba pamiętać, że witaminę D znaleźć można także w suplementach diety. Te opracowane są zarówno w wersji dla młodszych, jak i starszych przyjmujących.

Chcąc dobrze dla dziecka, warto najpierw się skonsultować choćby z aptekarzem. W zależności od wieku dziecka bowiem, przypisana jest mu odpowiednia dawka witaminy. Stosując się do zaleceń pediatrycznych dba się o prawidłowe funkcjonowanie oraz właściwy rozwój dziecka. A nie od dziś wiadomo, że najważniejsze dla dziecka, dla jego późniejszego istnienia, są pierwsze lata życia. A o to, by dziecko rozwijało się jak najlepiej, zadbać ma nikt inny, jak rodzice. Rodzice też muszą być świadomi zagrożeń jakie niesie za sobą przedawkowanie, jak i niedobór jednej z najważniejszych witamin dla rozwoju ich dziecka. Bo witamina D jest podstawą. W codziennym dobrym funkcjonowaniu.