Mimo iż dla dorosłych katar, jakkolwiek uciążliwy, nie jest przecież poważną dolegliwością, to zupełnie inaczej jest jeśli chodzi o katar u dzieci. Oczywiście starsze maluchy, które potrafią już wydmuchać nos, mają znacznie ułatwioną sprawę, za to niemowlęta są w fatalnej sytuacji. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dzieci w wieku niemowlęcym oddychają przede wszystkim przez nos, znacznie trudniej przychodzi im oddychać przez usta, gdyż nie jest to dla nich naturalne (dla dorosłych zresztą też nie i między innymi dlatego katar jest tak uciążliwy), a co więcej, kanały małego noska są znacznie węższe, więc jeśli dodatkowo zostaną zatkane przez nawet lekki katar, jest to ogromne utrudnienie w oddychaniu.

Trzeba też wiedzieć, że nawet gdy pociecha ma lekki katar, bo na przykład została zbyt lekko ubrana na wiosenny spacer, nie oznacza to wcale, że można ów problem zbagatelizować. Przeciwnie, nawet z pozoru niegroźny katar u tak małego dziecka szybko i niepostrzeżenie może stać się przyczyną chorób i to całkiem poważnych. Nie oznacza to jednak na szczęście, że trzeba od razu podawać „poważne” leki. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem Apteka i gdy okaże się, że katar nie jest sygnałem choroby, można, zamiast podawać farmaceutyki, poprzestać na znanych, domowych sposobach. Spray do nosa warto zaaplikować dziecko przy ostrzejszej postaci kataru, gdy znacząco dolegliwość ta utrudnia mu normalne funkcjonowanie, preparaty te trzeba jednak stosować bardzo oszczędnie, pamiętając, że tak małe dziecko ma wszystko znacznie delikatniejsze niż dorosły, także błony śluzowe.

Poza tym warto zadbać, by maluch jak najwięcej pił. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy nos jest zatkany, ponieważ odpowiednia ilość płynów dostarczona do organizmu rozrzedza wydzielinę, przez co jest ona łatwiej i szybciej usuwana, więc szybciej można uporać się z katarem. Warto także zadbać o to, by powietrze w pokoju dziecka nie było zbyt suche. Można zastosować specjalne nawadniacze lub też umieścić na grzejnikach – jeśli to sezon grzewczy – miseczki z wodą. Do wody można dodać kilka kropel olejku eterycznego, na przykład miętowego lub eukaliptusowego, co poprawi komfort oddychania.